Ruský ťah Andrejom Dankom

Autor: Michal Šimečka | 5.6.2018 o 18:41 | (upravené 5.6.2018 o 20:57) Karma článku: 10,28 | Prečítané:  18696x

Z predsedu parlamentu sa stáva trójsky kôň Moskvy. Začína pripomínať Miloša Zemana, a treba ho brať vážne. Hoci tak nepôsobí, Andrej Danko je nebezpečný.   

Nie je nič jednoduchšie, než si uťahovať z Andreja Danka. Z toho, ako sa zamotáva do vlastných viet, ako bozkáva kapitánske výložky, ako s pátosom rozpráva banality. Dankove výlety do Moskvy sledujeme skôr ako zábavný cestopis než zahraničnú politiku. Keď v Dume reční o láske a mieri, cítime sa trápne, ale vravíme si, že veď to je neškodný Danko. Minister zahraničia Lajčák a jeho diplomati sú ticho.

To je chyba. Andrej Danko je nebezpečný. Z predsedu parlamentu sa stáva trójsky kôň Moskvy, podobne ako ním je prezident Miloš Zeman v Čechách. Ten vzorec je v mnohom podobný.

Vo svetle reflektorov

Danko aj Zeman sú politici, ktorí uverili vo vlastnú výnimočnosť. Obaja potrebujú svetlá reflektorov, okázalé symboly, úctivé publikum. To je struna, na ktorú Rusko šikovne hrá. Zemana tiež pozývali ako hlavného rečníka na rôzne konferencie, dali mu vyznamenania, prijal ho Putin, vábia ho na rolu mierového vyjednávača na Blízkom východe. A dnes otvorene obhajuje ruské záujmy, rozdeľuje českú spoločnosť a podrýva pozíciu Česka v EÚ a NATO.

Podobnú taktiku vidíme v prípade Andreja Danka. V Moskve ho povodili po honosných priestoroch Kremľa, nechali ho vystúpiť v Dume. Zavolali ho ako hlavného rečníka na akciu s veľkolepým názvom Medzinárodné fórum o rozvoji parlamentarizmu, kde ho úctivo počúvali predsedovia parlamentov Indonézie, Mongolska či Ekvádoru. Do Bratislavy za Dankom prišiel šachový veľmajster Karpov. Na Facebooku sa môže sa pýšiť priateľstvom s predsedom Dumy Volodinom či pravnukom spisovateľa Tolstého. Obmotali si ho okolo prsta.  

Zeman ani Danko nedostávajú veľa príležitostí zažiariť na zahraničných cestách v západnej Európe. Nemajú pozvánky na prestížne prednášky v Berlíne, Paríži či Londýne. Zato v Moskve sa k Zemanovi aj Dankovi správajú ako k veľkým štátnikom. Takým, akými sa oni sami cítia byť.

Dlhodobá investícia

Posledné Dankove vystúpenia nasvedčujú tomu, že kráča v Zemanových stopách. Možno si to ešte sám neuvedomuje, ale Moskva si ho zjavne vyhliadla ako dlhodobú investíciu – ako svojho človeka na Slovensku. V tom spočíva Dankova hrozba pre našu zahraničnú politiku.  

Je totiž pravdepodobné, že nezostane len pri kontroverzných vyhláseniach (ako naposledy v prípade Babčenko), ktoré môže ruská propaganda využiť, lebo ich vyslovuje predseda parlamentu členského štátu EÚ.

Danko má už dnes vplyv na strategické rozhodnutia, ktoré sa dotýkajú ruských záujmov. Ministerstvo obrany, ktoré cez svojich ľudí Danko kontroluje, zdržiava nákup nových stíhačiek, čím predlžuje prevádzku ruských lietadiel MiG-29. Z velenia armády sa mu podarilo vyštvať špičkového generála, ktorý bol známy svojim prozápadným postojom. Aj vďaka Dankovmu tlaku a odmietavému postoju napokon vláda nevyhostila ani jedného ruského diplomata v prípade Skripaľ. Nehovoriac o tom, že SNS má svojho človeka v vedení SIS a začína ovládať aj RTVS. Obe inštitúcie majú v kontexte ruského vplyvu a propagandy významné miesto.

Treba povedať, že Zeman je v porovnaní s Dankom stále ešte iná liga, a nielen v politických schopnostiach či intelekte. U českého prezidenta existujú priame finančné a personálne prepojenia na ruské záujmové skupiny (v podobe jeho poradcu Martina Nejedlého). Toto u Danka a SNS zatiaľ nevidíme.

Zemanov príbeh je však varovný. Aj pri ňom to spočiatku to vyzeralo, že mu ide len o provokáciu a pozornosť. Je načase, aby sme Andreja Danka začali brať vážne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Havran: Arcibiskup o mne hovorí ako o ancikristovi, nikdy som ho nepočul tak hovoriť o Kotlebovi

Havrana obvinili z hanobenia národa, rasy a presvedčenia za kritický o kňazovi Kuffovi.

Časť navrátilcov čaká na domácu karanténu tri dni

Vládna aplikácia má technické problémy.


Už ste čítali?