reklama

Výnimočná zostava

Čo je najväčšia hodnota volebnej koalície Progresívneho Slovenska a Spolu? Nie politika. Pre mňa je to tých trinásť ľudí, s ktorými môžem byť v jednom tíme

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Už mesiac sme v jednej partii - v jednej volebnej koalícií. Progresívne Slovensko a SPOLU sú aj naďalej dve samostatné strany. Chceme však posunúť Slovensko vpred a preto sme pripravili spoločnú kandidátku do eurovolieb. To je politická rovina celého projektu. 

Život v dvojkoalícií je však viac než len politická spolupráca dvoch subjektov. Prináša plno nových vzťahoch, vzájomného spoznávania a spoločných porád. A plno interných vtipov, narážajúcich na predchádzajúce obdobie konkurencie :-)

Už mesiac spolu  spoločne (to je jeden z tých častejších :-)) robíme na programe a kampani do eurovolieb. A čím bližšie spoznávam ľudí z našej spoločnej európskej kandidátky, tým silnejšie si uvedomujem, aký je to výnimočný tím. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Partneri, ktorí inšpirujú

Z tohto mám v živote veľké šťastie. V rozhodujúcich momentoch som sa vždy ocitol medzi ľuďmi, ktorí ma inšpirovali a posúvali ďalej.

Ako šestnásťročný študent som prišiel na zahraničné oddelenie denníka SME, že chcem pomáhať s prekladmi zo zahraničných agentúr. Dopadlo to tak, že novinárčine ma naučil Matúš Kostolný, vtedy mladý redaktor, dnes človek, ktorý formuje podobu slovenskej žurnalistiky. O dva roky som sa presunul na domáce spravodajstvo – a prvý článok sme písali spoločne s Monikou Tódovou, dnes legendou našej investigatívnej žurnalistiky. Keď som začal písať pre Financial Times, mojim mentorom bol neskorší editor Bob Anderson.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po dvadsiatke som sa ocitol v Oxforde. Bol som najmladší v ročníku a moji spolužiaci prišli z Harvardu či Yale. Teraz sú z nich uznávané profesorky, bankári, poradcovia premiérov. Jeden z nich sedel vo vedení Facebooku. Môcť s nimi každý deň diskutovať - a mať v nich konkurentov, ktorých latku nechcete podliezať - bolo šťastím. 

V Prahe to bolo podobné. Do kabinetu českého ministra zahraničia som prišiel zvonku, navyše Slovák. Spolupráca so silnou generáciou českých diplomatov ma nesmierne posúvala. Rovnako na Ústave medzinárodných vzťahov - mať za kolegu napríklad Marka Galleotiho, top svetového experta na ruskú bezpečnostnú politiku, bol dar.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trinásť výnimočných ľudí

Teraz, v slovenskej politike, opäť mám to šťastie. Kandidátka Progresívne Slovensko-SPOLU je personálne najsilnejšia, akú kedy slovenské politické strany do europarlamentu postavili. 

Obrázok blogu

Vlado Bilčík patrí k najlepším znalcom európskej politiky na Slovensku. Okrem aktívneho učenia na Univerzite Komenského je už päť rokov odborným garantom diskusného projektu Café Európa. Málokto dokáže o kľúčových európskych témach - od Brexitu cez bezpečnosť po migráciu - uvažovať a hovoriť s väčším prehľadom ako Vlado. 

Simona Petrík je poslankyňa, ktorá v parlamente neúnavne bojuje za práva žien a matiek. Bola by výbornou ambasádorkou žien v Európskom parlamente, ktorú bude počuť aj doma na Slovensku. Taktiež viac ako desaťročie úspešné podnikala a pôsobila v mnohých neziskových organizáciách, ktoré sa venujú mladým rodinám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zora Jaurová je výraznou osobnosťou slovenského kultúrneho a intelektuálneho života. Bola umeleckou riaditeľkou a spoluautorkou projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. Je profesionálnou producentkou,j dramaturgičkou a expertkou na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel. 

Pavol Macko bol najvyššie postaveným Slovákom v NATO. Je jedným z mála skutočne "západných" slovenských generálov. Riadil mnoho misií, velil napríklad celému operačnému štábu NATO pre Afganistan.

Martin Hojsík je popredným environmentálnym aktivistom a expertom. Ochranu našej planéty už presadzoval národnom aj Európskom parlamente, ale aj na pôde OSN. Pomáhal meniť globálne politiky korporácií ako Apple, Nike, Adidas, H&M, Samsung alebo Dell, ako aj zákony na Slovensku, v EÚ únii a v Číne. 

Michal Wiezik je človek, ktorý rozumie ochrane životného prostredia ako málokto. Vedec, ekológ a univerzitný učiteľ. Pripravoval ochranu Karpatských bukových pralesov pod záštitou UNESCO a v súčasnosti sa podieľa na príprave konceptu prírodného turizmu na Slovensku. 

Ondrej Prostredník je nielen teológ a významná mravná a intelektuálna autorita v slovenskom verejnom priestore. V 2017 mu cirkev odobrala právo učiť teológiu, keď sa vehementne postavil za práva LGBT komunity. Tvrdí, že nepriateľský postoj v cirkvi nie je ani zďaleka univerzálny, no hlas ľudí ako on žiaľ býva potlačovaný.

Tomas Dentico - Zarecky je úspešný právnik s európskym presahom. Počas svojej kariéry pracoval aj v Advokátskej kancelárii v Bruseli, kde analyzoval dopady vstupu Slovenskej republiky do EÚ. Problematiku teda pozná detailne. Vo svojej agende sa venuje zdieľanej ekonomike, digitalizácii a technologickej revolúcii všeobecne.

Lucia Kleštincová je jednou z tých mladých Sloveniek, ktorým sa podarilo presadiť v Bruseli. V Európskej komisii pracuje na opatreniach na podporu konkurencieschopnosti našich podnikov pomocou vzdelávania, reforme štátnej správy a verejného obstarávania. Zároveň koordinuje prípravy na odchod Veľkej Británie z EÚ.

Michal Liptaj je úspešným slovenským prokurátorom. Neochota mocných zavádzať zmysluplné zmeny ho priviedla k rozhodnutiu uplatniť sa na európskej úrovni. Bol právnikom na Európskom súde pre ľudské práva a v súčasnosti pôsobí na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu.

Emília Mesarošová je neúnavným hlasom slovenských opatrovateliek v Rakúsku, tejto veľkej a často prehliadanej skupiny našich emigrantov. V európskej agende sa venuje pomoci ženám pracujúcim v zahraničí, téme mladých rodín a ľuďom dlhodobo odkázaným na pomoc iných.

Dominik Hatiar sa ako 25-ročný môže stať najmladším slovenským europoslancom. Vyštudoval na prestížnej parížskej univerzite Sciences Po, pracovné skúsenosti získaval v kabinete podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu, stážoval aj na Stálej misii SR pri OSN a v Kancelárii prezidenta SR Andreja Kisku.

A napokon Jozef Mihál, ktorého ani netreba predstavovať. Bývalý minister práce, uznávaný expert na daňový a odvodový systém, a najskúsenejší politik z tejto partie. 

Sú všetky politické strany na Slovensku personálne vyprázdnené? Pozerajúc sa na našu spoločnú kandidátku, hľadám slovo, ktoré by vyjadrovalo opak – personálne „preplnená“? Možno. V každom prípade je pre mňa veľká česť, že môžem ako líder kandidátky viesť tento tím výnimočných ľudí do eurovolieb.

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  86x

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady SR. Som presvedčený, že politika na Slovensku sa dá robiť inak. Odborne, dôrazne, no zároveň slušne a normálne. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu