Oslabená imunita demokracie: Čo s nami bude po koronakríze?

Autor: Michal Šimečka | 21.3.2020 o 19:29 | Karma článku: 3,94 | Prečítané:  1272x

Žijeme v tieni bezprostredného ohrozenia. V Európe sa pozornosť právom sústreďuje na počty ventilátorov, lôžok a miliardy eur na záchranu ekonomiky. Pandémia však neohrozuje len zdravie a živobytie, ale aj demokratické slobody.

Nie je na tom nič prekvapivé. Z dejín vieme, že v momente akútneho ohrozenia, keď sme nútení voliť medzi bezpečnosťou a slobodou, si prirodzene volíme bezpečnosť na úkor slobody. Pandémia, podobne ako vojnový stav, je dokonalou zámienkou na centralizáciu moci.

Dvojnásobné podozrenie

Orbánov režim v Maďarsku ilustruje tieto riziká. Jeho vláda dnes parlamentu predložila zákon, ktorým vyhlasuje výnimočný stav - na neurčito. Umožní jej vládnuť prostredníctvom dekrétov, bez parlamentu. Voľby a referendá sa odkladajú. Za šírenie správ, ktoré sťažujú riešenie krízy, má hroziť až päť rokov rokov väzenia.

Viem si predstaviť, že maďarské opatrenia sú samé osebe legitímne, v súlade s ústavou a primerané tomu, akú hrozbu predstavuje koronavírus. Podobné opatrenia možno zavedú aj iné európske štáty. Problémy s Maďarskom sú dva: po prvé fakt, že výnimočný režim nemá časové ohraničenie, ako je to všade inde, aj na Slovensku.

A po druhé podozrenie, že Orbán situáciu zneužije, kedže už doteraz systematicky ničil v Maďarsku právny štát. Prečo mu dôverovať, že nepoužije drakonické tresty za šírenie "znepokojujúcich správ”, aby uväznil nezávislých novinárov a opozičných politikov?

Keď bude na demokraciu znovu čas

Ide o odvekú politickú a hodnotovú dilemu, v ktorej vždy rozhoduje miera a kontext. V núdzovom stave potrebujeme, aby vláda konala rýchlo a rozhodne. Keď hráme o každú hodinu, nie je čas na prieťahy, demokratické diskusie a komplikované hľadanie konsenzu. Občania musia počítať s obmedzením časti svojich práv. To je normálne.

Nesmieme ale zabudnúť, že ide o jasne ohraničené obdobie. Aby sa nestalo - ako už v dejinách mnohokrát - že dočasné opatrenia sa zmenia na trvalé. Lebo keď si politici zvyknú na výnimočné právomoci, ťažko sa im vracia naspäť k bežnej demokratickej prevádzke, v ktorej si každý krok vyžaduje medzirezortné pripomienkovanie, dohadovanie s opozíciou, kritiku médií, kontrolu súdov a podobne.

Sústreďme teraz všetky sily na zastavenie epidémie. Ale myslime aj na to, v akom stave bude demokracia a sloboda po tom, ako to zvládneme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Venuje sa výskumu Slnka a vedcov prirovnáva k brankárom. Málokedy im tlieskajú

Michaela Brchnelová skúma Slnko a ako ochrániť misie pri návrate na Zem.

Komentár Nataše Holinovej

Ste tu doma. No nie ste tu sami (komentár)

Dav už nepatril nikomu z politikov, len svojej davovej psychóze.


Už ste čítali?