reklama

Oslabená imunita demokracie: Čo s nami bude po koronakríze?

Žijeme v tieni bezprostredného ohrozenia. V Európe sa pozornosť právom sústreďuje na počty ventilátorov, lôžok a miliardy eur na záchranu ekonomiky. Pandémia však neohrozuje len zdravie a živobytie, ale aj demokratické slobody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nie je na tom nič prekvapivé. Z dejín vieme, že v momente akútneho ohrozenia, keď sme nútení voliť medzi bezpečnosťou a slobodou, si prirodzene volíme bezpečnosť na úkor slobody. Pandémia, podobne ako vojnový stav, je dokonalou zámienkou na centralizáciu moci.

Dvojnásobné podozrenie

Orbánov režim v Maďarsku ilustruje tieto riziká. Jeho vláda dnes parlamentu predložila zákon, ktorým vyhlasuje výnimočný stav - na neurčito. Umožní jej vládnuť prostredníctvom dekrétov, bez parlamentu. Voľby a referendá sa odkladajú. Za šírenie správ, ktoré sťažujú riešenie krízy, má hroziť až päť rokov rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viem si predstaviť, že maďarské opatrenia sú samé osebe legitímne, v súlade s ústavou a primerané tomu, akú hrozbu predstavuje koronavírus. Podobné opatrenia možno zavedú aj iné európske štáty. Problémy s Maďarskom sú dva: po prvé fakt, že výnimočný režim nemá časové ohraničenie, ako je to všade inde, aj na Slovensku.

A po druhé podozrenie, že Orbán situáciu zneužije, kedže už doteraz systematicky ničil v Maďarsku právny štát. Prečo mu dôverovať, že nepoužije drakonické tresty za šírenie "znepokojujúcich správ”, aby uväznil nezávislých novinárov a opozičných politikov?

Protest proti Orbánovmu útoku na médiá v roku 2017.
Protest proti Orbánovmu útoku na médiá v roku 2017. (zdroj: Attila Kisbenedek)

Keď bude na demokraciu znovu čas

Ide o odvekú politickú a hodnotovú dilemu, v ktorej vždy rozhoduje miera a kontext. V núdzovom stave potrebujeme, aby vláda konala rýchlo a rozhodne. Keď hráme o každú hodinu, nie je čas na prieťahy, demokratické diskusie a komplikované hľadanie konsenzu. Občania musia počítať s obmedzením časti svojich práv. To je normálne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nesmieme ale zabudnúť, že ide o jasne ohraničené obdobie. Aby sa nestalo - ako už v dejinách mnohokrát - že dočasné opatrenia sa zmenia na trvalé. Lebo keď si politici zvyknú na výnimočné právomoci, ťažko sa im vracia naspäť k bežnej demokratickej prevádzke, v ktorej si každý krok vyžaduje medzirezortné pripomienkovanie, dohadovanie s opozíciou, kritiku médií, kontrolu súdov a podobne.

Sústreďme teraz všetky sily na zastavenie epidémie. Ale myslime aj na to, v akom stave bude demokracia a sloboda po tom, ako to zvládneme.

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  86x

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady SR. Som presvedčený, že politika na Slovensku sa dá robiť inak. Odborne, dôrazne, no zároveň slušne a normálne. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu