Ešte stále si myslíte, že nás Čína zachráni?

Autor: Michal Šimečka | 31.3.2020 o 14:12 | (upravené 31.3.2020 o 14:32) Karma článku: 11,69 | Prečítané:  10480x

Fascinuje ma, koľko politikov a ľudí naďalej vníma Čínu ako náš vzor a záchrancu pred koronou. Pripomeňme si, prosím, pár základných vecí.

Keby v Číne dodržiavali základné hygienické podmienky na trhoch, vírus by sa ani nepreniesol zo zvierat na človeka a korona by vôbec nebola problémom. Viete si predstaviť vznik podobnej epidémie v Európe? Asi ťažko - aj kvôli prísnym hygienickým normám a smerniciam, ktoré uplatňujeme v EÚ.

Keby čínsky režim niekoľko týždňov neututlával informácie o korone vo Wuhane, mohli sme si ušetriť celosvetovú pandémiu. Viete si predstaviť, že by v Európe mizli bez stopy nepohodlní lekári? Asi tažko - lebo máme nezávislé média a verejné inštitúcie pod demokratickou kontrolou.

Keby Čína poskytovala transparentné a dôveryhodné informácie o aktuálnom výskyte korony na jej území, svetové štatistiky by vyzerali úplne inak. A možno by sme zistili, že Európa nie je ani zďaleka takým slabým článkom v celosvetovom boji proti korone, ako si dnes myslíme.

Áno, Čína posiela do Európy zdravotnícky materiál. Komunistický režim okolo toho robí masívne PR, aby napravil pošramotenú povesť. Má to však chybu krásy: mnohé štáty začínajú čínske zásielky odmietať ako nespoľahlivé - napríklad Belgicko (rúška), Španielsko (testy), Holandsko (respirátory), Česko (testy) a Turecko (testy). India a Malajzia sa dokonca rozhodli testy z Číny pre ich nespoľahlivosť úplne prestať kupovať.

Ak nás niečo zachráni v čase korony, nebude to Čína, ale vlastnosti slobodnej, demokratickej Európy, ku ktorej našťastie patríme. Kvalitné a dôsledne dodržiavané zdravotnícke a hygienické normy. Slobodný a včasný prístup k dôveryhodným informáciám. Nezávislé médiá a silná občianska spoločnosť. Vláda, ktorá sa zodpovedá svojim voličom a za zlyhania jej hrozí výmena vo voľbách. Vyspelá ekonomika, ktorá pružne reaguje na zmeny na trhu. Spolupráca v rámci Európskej únie, vďaka ktorej dnes nečelíme štátnemu bankrotu. Kvalitné inštitúcie, ktoré treba ešte posilniť. Určite nie Čína.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete tu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.


Už ste čítali?