Kde sú tie európske rúška?

Autor: Michal Šimečka | 3.4.2020 o 10:30 | (upravené 3.4.2020 o 10:38) Karma článku: 10,82 | Prečítané:  11340x

Rusko neposkytlo Slovensku ani kilogram materiálu či jediné euro pomoci. Z Európskej únie nám naopak prichádzajú a budú prichádzať miliardy eur na záchranu nášho živobytia a hospodárstva.

Slováci však žijú vo svete, kde nám Rusko v boji s koronou pomáha viac než Európska únia. Ukázal to včerajší prieskum Focusu.

Prekvapenie: sme suverénny štát

Problém nie je len v Blahovi a Uhríkovi. Problém je v našich očakávaniach. Dnes napríklad Európska komisia zverejnila radikálny 100-miliardový plán na európsky Kurzbarbeit: v skratke, ak plán prejde, tak nemeckí či holandskí daňoví poplatníci sa budú skladať na platy slovenských zamestnancov. My len mykneme plecom - veď samozrejme, od toho sme v Európskej únii.

Všetko je vecou očakávaní. Tak dlho nám populisti tlačili do hlavy nezmysly o tom, že EÚ je všemocný superštát, že dnes s prekvapením a frustráciou zisťujeme, že ním vôbec nie je. Pýtame sa, ako je možné, že v zdravotníctve nemá EÚ právomoci? Ako je možné, že z Bruselu neprichádzajú tony rúšok a ventilátorov zabalených v európskej vlajke?

Tak dlho nám vtláčali do hlavy, že bruselskí byrokrati ovládli naše životy a utopili slovenskú suverenitu, že teraz s prekvapením a frustráciou zisťujeme, že EÚ je stále zväzkom 27 suverénnych štátov. Ako je možné, že Európska komisia neprinútila štáty pripraviť sa na pandémiu? Ako to, že nevie vynútiť vzájomnú solidaritu? A ako je preboha možné, že členské štáty konajú sebecky v národnom záujme?

Mať očakávania je správne

Je dobré, že máme od Európskej únie veľké očakávania. Tak poďme budovať európske strategické hmotné rezervy materiálu a liekov - a dúfam, že to podporia všetci, ktorí sa dnes dožadujú európskych dodávok testov, rúšok a ventilátorov.

Tak poďme dať viac zdrojov a kompetencií Európskemu centru prevencie a kontroly chorôb - a verím, že to podporia všetci, ktorí dnes kritizujú neskorú reakciu EÚ na pandémiu.

Tak poďme dať EÚ skutočné nástroje centrálneho krízového manažmentu - a dúfam, že to podporia všetci, ktorí dnes kritizujú nedostatok solidarity a koordinácie členských štátov.

Je samozrejme aj iná možnosť. Stále sa môžeme spoliehať na to, že nám pomôže Rusko.

 

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete tu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.


Už ste čítali?