Stratila sa Amerika

Autor: Michal Šimečka | 7.4.2020 o 17:20 | Karma článku: 10,77 | Prečítané:  11558x

Kto sleduje medzinárodné snahy o potlačenie pandémie, všimne si pozoruhodnú vec - nikde nevidieť Spojené štáty.

Ľudstvo čelí najväčšej hrozbe v moderných dejinách, a najmocnejšia krajina sveta je bezradná a úplne mimo diania. Potrebujeme koordinovanú globálnu odpoveď. V opačnom prípade sa bude vírus neustále vracať a ekonomické dôsledky budú fatálne. No Amerika, od ktorej prirodzene očakávame leadership, je egoisticky zahľadená do seba, a kvôli vlastným chybám sa sama stáva novým ohniskom pandémie.

Nielen to. Washington dokonca aktívne sabotuje pokusy o medzinárodnú koordináciu. Blokuje dohody na pôde G7 alebo v Bezpečnostnej rade OSN kvôli detinským sporom o slovíčka (“čínsky vírus” versus "COVID-19"). Americká vláda bez konzultácie zrušila všetky lety z EÚ, alebo doslova “ukradla” z prístavov a letísk zdravotnícky materiál určený pre Európu a iné štáty.

Pre porovnanie: keď v roku 2014 vypukla epidémia Eboly v západnej Afrike, Amerika spolu s EÚ prevzala vedenie v humanitárnej pomoci postihnutým krajinám, v potlačení epidémie a vo vývoji a distribúcii liekov. Lenže to bola iná doba. Michodom, toto je prvá globálna kríza od druhej svetovej vojny, v ktorej transatlantická spolupráca prakticky neexistuje. Oficiálne sú EÚ a USA najbližší strategickí partneri - aj vďaka NATO - ale v praxi to dnes spozná málokto.

Neprítomnosť Ameriky nahrádza všadeprítomnosť Číny (a čínskej propagandy) v postihnutých oblastiach. Čokoľvek si myslíte o úmysloch čínskeho režimu (a ja si nemyslím nič dobré), Peking na rozdiel od Washingtonu aspoň predstiera, že rozumie tomu, že pandémia a jej riešenie si vyžadujú medzinárodnú spoluprácu.

Ak Spojené štáty po novembrových voľbách neotočia kurz, korona drasticky urýchli ich mocenský úpadok vo svete. Európu budú čakať nepoznané výzvy a zodpovednosť. Podobné tektonické zmeny v medzinárodnom systéme majú často komplexné politické a ekonomické príčiny. V tomto prípade je príčina až primitívne jasná: Donald Trump.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.


Už ste čítali?