Ako nás predbehla Madonna

Autor: Michal Šimečka | 6.5.2020 o 13:09 | Karma článku: 9,27 | Prečítané:  3306x

Niektoré veci Európa jednoducho vie robiť. Celý svet už mesiace čaká na vakcínu - no bolo treba EÚ, aby zorganizovala globálnu zbierku na jej vývoj a distribúciu.

Prispeli desiatky štátov od Japonska po Saudskú Arábiu, množstvo spoločností aj jednotlivcov. Odvčera sa vyzbieralo sedem a pol miliardy eur.

Európska únia sa tým stáva svetovým lídrom v ceste za vakcínou proti korone. Možno ju napokon vynájdu vedci v Južnej Kórei. No práve vďaka európskej iniciatíve sa vakcína dostane z laboratória v Soule k vášmu obvodnému lekárovi v Trebišove - alebo kamkoľvek na svete. Aby to bolo rýchlo, potrebujeme peniaze a medzinárodnú spoluprácu.

EÚ opäť dokázala, v čom je vo svete výnimočná - nie vo vojenskej sile, ale v sieťovaní rôznych aktérov, zlaďovaní rôznych zájmov, a nachádzaní spoločného cieľa. To, čo niekedy pôsobí ako ťažkopádna bruselská byrokracia, je v skutočnosti nesmierne výkonný stroj na kompromis a spoluprácu. To je v čase pandémie na nezaplatenie.

Príznačné je, že na včerajšej zbierke sa nepodieľajú USA ani Rusko. Prezident Trump opäť demonštruje svoj prístup "America First". Snaží sa získať vakcínu v prvom rade pre Spojené štáty, ignorujúc pri tom potreby a možnosti ostatných.

A čo nám hovorí zbierka o Slovensku? Krajiny V4 sa rozhodli prispieť rovnakým dielom - každá po 750 tisíc EUR. V porovnaní s rádovo väčším Poľskom tak vychádzame celkom dobre. Možno by sme sa však naozaj mali začať obzerať po inom benchmarku, ako poskytuje priestor Visegradu.

Nemusíme sa pritom hneď porovnávať s Nemeckom (525 miliónov EUR). Aj krajiny ako Slovinsko (13,7 milióna EUR) a Portugalsko (10 miliónov EUR) nám ukazujú, že medzinárodná spolupráca je cestou, ktorá umožňuje malým krajinám dosahovať veľké veci. Krajiny V4 sa zachovali ako zvyčajne: niečo prihodili, aby sa vyhli úplnej hanbe, ale ani o euro viac. Veď ostatní to dorovnajú.

Apropo, spomínal som jednotlivcov. Madonna prispela vyše 900 tisíc...

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Píše Martin Kugla

Nechcel majdan, tak dostane plošču

Zdá sa, že Lukašenko končí.


Už ste čítali?