Ako nás predbehla Madonna

Autor: Michal Šimečka | 6.5.2020 o 13:09 | Karma článku: 9,27 | Prečítané:  3433x

Niektoré veci Európa jednoducho vie robiť. Celý svet už mesiace čaká na vakcínu - no bolo treba EÚ, aby zorganizovala globálnu zbierku na jej vývoj a distribúciu.

Prispeli desiatky štátov od Japonska po Saudskú Arábiu, množstvo spoločností aj jednotlivcov. Odvčera sa vyzbieralo sedem a pol miliardy eur.

Európska únia sa tým stáva svetovým lídrom v ceste za vakcínou proti korone. Možno ju napokon vynájdu vedci v Južnej Kórei. No práve vďaka európskej iniciatíve sa vakcína dostane z laboratória v Soule k vášmu obvodnému lekárovi v Trebišove - alebo kamkoľvek na svete. Aby to bolo rýchlo, potrebujeme peniaze a medzinárodnú spoluprácu.

EÚ opäť dokázala, v čom je vo svete výnimočná - nie vo vojenskej sile, ale v sieťovaní rôznych aktérov, zlaďovaní rôznych zájmov, a nachádzaní spoločného cieľa. To, čo niekedy pôsobí ako ťažkopádna bruselská byrokracia, je v skutočnosti nesmierne výkonný stroj na kompromis a spoluprácu. To je v čase pandémie na nezaplatenie.

Príznačné je, že na včerajšej zbierke sa nepodieľajú USA ani Rusko. Prezident Trump opäť demonštruje svoj prístup "America First". Snaží sa získať vakcínu v prvom rade pre Spojené štáty, ignorujúc pri tom potreby a možnosti ostatných.

A čo nám hovorí zbierka o Slovensku? Krajiny V4 sa rozhodli prispieť rovnakým dielom - každá po 750 tisíc EUR. V porovnaní s rádovo väčším Poľskom tak vychádzame celkom dobre. Možno by sme sa však naozaj mali začať obzerať po inom benchmarku, ako poskytuje priestor Visegradu.

Nemusíme sa pritom hneď porovnávať s Nemeckom (525 miliónov EUR). Aj krajiny ako Slovinsko (13,7 milióna EUR) a Portugalsko (10 miliónov EUR) nám ukazujú, že medzinárodná spolupráca je cestou, ktorá umožňuje malým krajinám dosahovať veľké veci. Krajiny V4 sa zachovali ako zvyčajne: niečo prihodili, aby sa vyhli úplnej hanbe, ale ani o euro viac. Veď ostatní to dorovnajú.

Apropo, spomínal som jednotlivcov. Madonna prispela vyše 900 tisíc...

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Príbeh slovenských paradajok. Ako bojovali s nepriazňou osudu

Pestovatelia sa púšťajú do nových projektov.

Komentár Nataše Holinovej

Dav už nepatril nikomu z politikov, len svojej davovej psychóze (komentár)

Ste tu doma. No nie ste tu sami.


Už ste čítali?