Graf, ktorý vydá za tisíc slov

Autor: Michal Šimečka | 2.7.2020 o 19:19 | (upravené 2.7.2020 o 20:44) Karma článku: 8,41 | Prečítané:  2616x

Hovorí sa, že jeden obraz vydá za tisíc slov. Tento graf je odpoveďou pre tých, ktorí hovorili, že krajiny EÚ fatálne nezvládli boj s pandémiou.

Zo všetkých strán sme počúvali: európske demokracie sú slabé, pomalé a odkázané na cudziu pomoc. Pandémia vraj zabije posledný klinec do rakvy európskeho projektu. Všetci pochopia, že jedinou šancou je vláda silnej ruky.

Dnes mám dáta ukazujú úplne iný príbeh. V počte infikovaných na počet obyvateľov - ako aj v dynamike ich rastu - zvláda Európa pandémiu lepšie, než Spojené štáty, Veľká Británia, Brazília či Rusko. A to napriek tomu, že všetky tieto krajiny mali na opatrenia viac času ako my, a videli, akú spúšť zanechával COVID-19 prvé týždne v Taliansku či Španielsku.

Čo tieto zlyhávajúce krajiny spája? To, že majú na čele buď diktátora (Rusko) alebo populistických šarlatánov (USA, Brazília, Veľká Británia), ktorí namiesto faktov a zodpovednej politiky hrajú len na emócie a vlastnú moc.

Nič z toho neznižuje tragédiu desaťtisícov úmrtí v krajinách EÚ. Faktom ale je, že Európa ako celok zareagovala na pandémiu lepšie, než iné veľmoci. Ak dotiahneme do konca bezprecedentnú dohodu o Fonde obnovy, tak nás to dokonca môže politicky posilniť.

Keď vám niekto bude znovu hovoriť, ako Európa v pandémii zlyhala, ukážte mu tento graf.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Aspoň sme to skúsili

Cichanovskej boj nie je márny.


Už ste čítali?