Čo vám Anna Záborská o interrupciách nepovie

Autor: Michal Šimečka | 15.7.2020 o 10:18 | Karma článku: 12,38 | Prečítané:  11656x

Nepoznám nikoho, kto by bol fanúšikom interrupcií. Všetci si prajeme, aby ich bolo čo najmenej. Otázkou je, ako to dosiahnuť a zároveň napáchať čo najmenej škôd.

Fakty sú jasné. Počet interrupcií na Slovensku neustále klesá. Len za posledných desať rokov sa ich počet znížil na polovicu:

Rok 1990: 56-tisíc
Rok 1997: 20-tisíc
Rok 2008: 11-tisíc
Rok 2019: menej ako 6-tisíc

Poslanci dnes napriek tomu posunuli do druhého čítania sprísňujúci návrh Anny Záborskej. To, čo navrhovatelia vydávajú za preventívnu pomoc, je v skutočnosti šikanovanie rozhodujúcich sa žien a nadbiehanie cirkvi. Namiesto sľubovaného nového príspevku počas tehotenstva by len rozpolili už existujúci príspevok pri narodení dieťaťa. Ženám, ktoré k interrupcii potrebujú pristúpiť zo zdravotných dôvodov, pridávajú povinnosť získať posudok od dvoch lekároch v dvoch rôznych zariadeniach. A, neprekvapivo, do celého procesu chcú vpustiť cirkev – oprávnením na poskytovanie poučenia, ktoré dnes robia výlučne lekári.

V prepočte na počet pôrodov už teraz patríme k piatim najlepším krajinám v Európe. Dosiahli sme to bez zákazov a pridávania povinností. Tie iba znásobujú traumu ženy a presúvajú zákroky do ilegality, čím výrazne zvyšujú ich rizikovosť.

Ak chce vláda počet interrupcií znížiť ešte viac, riešení je viac. Jedným z nich je dostupnejšia antikoncepcia, alebo kvalitnejšia sexuálna výchova na školách. Toto sú riešenia, ktoré si zaslúžia skutočnú pozornosť a podporu poslancov a poslankýň.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.


Už ste čítali?