Čo vám Anna Záborská o interrupciách nepovie

Autor: Michal Šimečka | 15.7.2020 o 10:18 | Karma článku: 12,41 | Prečítané:  11334x

Nepoznám nikoho, kto by bol fanúšikom interrupcií. Všetci si prajeme, aby ich bolo čo najmenej. Otázkou je, ako to dosiahnuť a zároveň napáchať čo najmenej škôd.

Fakty sú jasné. Počet interrupcií na Slovensku neustále klesá. Len za posledných desať rokov sa ich počet znížil na polovicu:

Rok 1990: 56-tisíc
Rok 1997: 20-tisíc
Rok 2008: 11-tisíc
Rok 2019: menej ako 6-tisíc

Poslanci dnes napriek tomu posunuli do druhého čítania sprísňujúci návrh Anny Záborskej. To, čo navrhovatelia vydávajú za preventívnu pomoc, je v skutočnosti šikanovanie rozhodujúcich sa žien a nadbiehanie cirkvi. Namiesto sľubovaného nového príspevku počas tehotenstva by len rozpolili už existujúci príspevok pri narodení dieťaťa. Ženám, ktoré k interrupcii potrebujú pristúpiť zo zdravotných dôvodov, pridávajú povinnosť získať posudok od dvoch lekároch v dvoch rôznych zariadeniach. A, neprekvapivo, do celého procesu chcú vpustiť cirkev – oprávnením na poskytovanie poučenia, ktoré dnes robia výlučne lekári.

V prepočte na počet pôrodov už teraz patríme k piatim najlepším krajinám v Európe. Dosiahli sme to bez zákazov a pridávania povinností. Tie iba znásobujú traumu ženy a presúvajú zákroky do ilegality, čím výrazne zvyšujú ich rizikovosť.

Ak chce vláda počet interrupcií znížiť ešte viac, riešení je viac. Jedným z nich je dostupnejšia antikoncepcia, alebo kvalitnejšia sexuálna výchova na školách. Toto sú riešenia, ktoré si zaslúžia skutočnú pozornosť a podporu poslancov a poslankýň.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Aspoň sme to skúsili

Cichanovskej boj nie je márny.


Už ste čítali?