Ako dopadnú protesty v Bielorusku?

Autor: Michal Šimečka | 10.8.2020 o 22:59 | (upravené 11.8.2020 o 9:17) Karma článku: 8,91 | Prečítané:  3194x

Bielorusko prežíva krvavé noci. Obušky, slzný plyn, vodné delá aj oslepujúce granáty dopadli na tisícky ľudí, ktorí v uliciach protestovali protisfalšovanýmprezidentským voľbám. Aký bude vývoj protestov a čo s tým môžeme spraviť?

Zodpovednosť za aktuálne násilnosti nesie prezident Alexandr Lukašenko. Tento "posledný európsky diktátor" sa v krajine drží pri moci už 26 rokov a nedeľné voľby podľa oficiálnych výsledkov vyhral zo ziskom vyše 80% hlasov. Realita je úplne iná. Výsledky z nezávislo sčítaných okrskov ukazujú víťazstvo opozičnej kandidátky Cichanovskej. Tá pritom v kampani čelila neuveriteľným sabotážám, vrátane zatknutia najbližších členov jej volebného štábu.

Dnes sa nedá povedať, ako demonštrácie dopadnú. Je možné - v tejto chvíli až pravdepodobné - že Lukašenko povolebné protesty ustojí. Bol na ne pripravený. V krajine disponuje neobmedzenou mocou a neváha použiť brutalitu. Nahráva mu aj geopolitika: z Lukašenkovho pádu a následného chaosu môže mať obavy Európska únia (ruská agresia po ukrajinskom Majdane je odstrašujúcim príkladom), rovnako ako Putin (víťazstvo prozápadných síl by ho obralo o strategický vplyv v regióne). Toto vydieranie oboch veľkých hráčov je podstatou Lukašenkovej zahraničnej politiky už roky. 

 

 

Je možný úspech?

Možné je však aj to, že demonštranti vytrvajú. Už z noci z nedele na pondelok máme prvé správy o policajných jednotkách, ktoré voči vlastným občanom odmietli násilne zasiahnuť a vyjadrili s nimi solidaritu. Bielorusi včera ukázali obrovské odhodlanie a po 26 rokoch pod Lukašenkovou čižmou je trpezlivosť mnohých z nich našponovaná na prasknutie. Protesty sa neodohrali len v Minsku, ale vo vyše 20 mestách. A na podporu Putina sa Lukašenkov režim v kritickej chvíli nemôže stopercentne spoliehať (v posledných rokoch mali čoraz ostrejšie konflikty), respektíve môže, ale iba výmenou za posledné zvyšky vlastnej suverenity. 

Istá je len jedna vec. Európski politici a občania musia sfalšované voľby a následný teror v uliciach okamžite odmietnuť, aj s hrozbou sankcií. Jednotne a rázne.

 

 

Protestný list pre veľvyslanca

Ešte v pondelok som preto na bieloruskej ambasáde v Bratislave odovzdal oficiálny protestný list. Ako europoslanec a viceprezident frakcie Obnovme Európu som bieloruskej vláde cez ich veľvyslanca tlmočil žiadosť o nasledovné:

 urýchlené ukončenie násilia

 prepustenie nespravodlivo zadržaných

 vyšetrenie postupu bezpečnostných zložiek

 spravodlivé a nezávislé vyhodnotenie prezidentských volieb

Ďalšie represie a porušovanie základných ľudských práv môžu mať pre režim nepríjemné dopady, napríklad v oblasti spolupráce s EÚ v rámci Východného partnerstva. Pokiaľ to bude potrebné, Únia by mala využiť všetky dostupné nástroje na zamedzenie násilia, vrátane dobre cielených sankcií voči predstaviteľom režimu.

 

Biely kvet

Falšovanie volieb a krvavé násilie proti pokojným demonštrantom nemá v súčasnej Európe čo hľadať. Pre zbité obete som pred ambasádu položil symbolický biely kvet, kedže práve s toutou farbou sa spájajú občianske protesty a opozičné hnutie. Veľmi dúfam, že situácia v Bielorusku nenaberie tragické smerovanie.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?