Malo to byť reformné leto

Autor: Michal Šimečka | 26.8.2020 o 19:16 | Karma článku: 5,22 | Prečítané:  828x

Stojíme pred výzvou generácie. Už na jeseň máme eurokomisii predstaviť podrobný plán, ako chceme využiť miliardy z Fondu obnovy. Jeden celý štátny rozpočet navyše. Túto zodpovednosť si ešte nedávno uvedomoval aj premiér Matovič.

Sľuboval nám "30 konferencií v priebehu leta, verejnosti prístupné, online vysielané." Sám si dal úlohu: "Môj vklad ako premiéra je v prvom rade zorganizovať tie konferencie, ktoré si nikto nezobral na plecia (...) dať dokopy tých najlepších ľudí, akí na Slovensku sú, tým, že ich aj verejne pozveme."

Čo sme dostali namiesto toho? Statusy o tom, ako Igor Matovič "miluje meniť Slovensko, miluje chystať prekvapenia", ako s ministrom financií "nadránom kujú plány na dobré veci", alebo ako sa "dnešný deň zapíše do dejín Slovenska, ale pointu nám bude môcť prezradiť až o pár týždňov."

Lenže toto nie je reality-show. Posledné, čo ľudia od premiéra očakávajú, sú prekvapenia.

Igor Matovič má dnes zodpovednosť za najväčšie finančné zdroje, aké kedy na Slovensko smerovali. Môže sa stať tým premiérom, ktorý posunie Slovensko do 21. storočia. Lenže takýto plán sa nedá vymyslieť v noci, osamote a za zavretými dverami. Ani ako spontánne prekvapenie, ani ako momentálny výron geniality.

Jedinou cestou je jasné politické vedenie, diskusia s najlepšími odborníkmi, a poctivé vysvetľovanie ľuďom, na čo, prečo a ako sa európske miliardy použijú. Na to, aby sme túto príležitosť využili, potrebujeme všetkých na palube. Nemôžeme ju premrhať.

Čas sa zúfalo kráti. Pochyby o nejasnom procese a chýbajúcom líderstve už vyjadrili aj členovia poradných štábov, ako viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Po odbornej diskusii už od júna volá prezidentka SR Zuzana Čaputová, aj viacerí poslanci Európskeho parlamentu. Igor Matovič však naďalej mlčí, alebo hovorí o prekvapeniach.

Obávam sa, že Európskej komisii to stačiť nebude.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

Moderná krajina

Sú svetová špička, vie o tom aj americká armáda. Zostali však na Liptove

Získali trojmiliónovú investíciu.


Už ste čítali?