Prečo je naša vláda druhá najskúpejšia v EÚ?

Autor: Michal Šimečka | 26.10.2020 o 10:54 | Karma článku: 10,97 | Prečítané:  4483x

Nové tvrdšie opatrenia, ale žiadna nová ekonomická pomoc. Pritom porovnanie s inými krajinami je už teraz hrozivé.

Slovensko zatiaľ dáva na štátnu pomoc pre podniky a ľudí, ktorým korona zobrala živobytie, oveľa menej, než susedia a drvivá väčšina krajín EÚ a OECD.

Slovenská vláda je dokonca druhá “najlakomejšia” z celej EÚ, hneď po rumunskej. Ukázala to októbrová štúdia Medzinárodného menového fondu. V prípade Slovenska tvorí ekonomická pomoc počas pandémie iba 2,5% HDP.

Pre porovnanie - Maďarsko 4,1%, Česko 4,4%, Chorvátsko 5,2%, Poľsko 6,7%, Lotyšsko 8,0%, Rakúsko 8,5%, Spojené kráľovstvo 9,2%, Kanada 12,5% a Nový Zéland dokonca 19,5% HDP.

Prvá Pomoc plus nestačí

Tie čísla nie sú nejaké abstraktné huncútstvo. Ide o konkrétne peniaze pre konkrétne firmy a konkrétnych ľudí, ktorým po mesiacoch strádania a obmedzení dochádzajú rezervy a hrozí im, že padnú na kolená. Aj na Slovensku sú ich státisíce.

Nové obmedzenia a zákaz vychádzania túto situáciu ešte zhoršia, ale žiadna dodatočná pomoc kvôli tomu vraj nepríde. Vláda sa tvári, že skoro všetky prevádzky môžu zostať otvorené, zároveň nám však do nich zakázala chodiť.

Celé segmenty hospodárstva tak de facto zavrela, bez toho, aby sa ľudia mohli efektívne uchádzať o dodatočnú náhradu škody a ušlého zisku. Keď na včerajšej tlačovke vlády padla otázka na kompenzácie, ministri odpovedali, že doterajšie schémy “Prvej Pomoci plus” sú dostatočné. Nie sú.

Rýchlejšia a dostupnejšia pomoc

Plošné testovanie tiež prispeje k tomu, že prevádzky sa vyľudnia. Všetci s pozitívnym výsledkom, plus všetci, ktorí sa testovania z najrôznejších dôvodov nezúčastnia, budú musieť zostať v karanténe. Čakajú nás zatvorené fabriky, školy, obchody a služby, poloprázdne ulice. Ľudí na Slovensku čaká ďalšia tvrdá ekonomická rana.

Rýchla a dostupná štátna pomoc je teraz kľúčová. Štát jej dáva nepochopiteľne málo, ľudia sa k nej dostávajú príliš pomaly, a musia komplikovane dokazovať svoj nárok. Peniaze na to pritom sú, samotná EÚ nám ponúka prakticky obratom stovky miliónov eur. Aj návrhov a príkladov zo zahraničia, ako zabezpečiť jednoduché paušálne platby pre zasiahnuté firmy a ľudí, je plno.

Nasledujúce týždne budú nesmierne ťažké. Počty infikovaných a mŕtvych budú rásť. Záchrana životov je samozrejme priorita. Ale ak vláda okamžite nenavýši a nezjednoduší štátnu pomoc, hrozí, že nám tu vybuchne druhá tikajúca bomba.

 

Celú správu IMF nájdete tu.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

Moderná krajina

Sú svetová špička, vie o tom aj americká armáda. Zostali však na Liptove

Získali trojmiliónovú investíciu.


Už ste čítali?